Logo
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 80,00 EUR a máte dopravu ZADARMO
  1. Úvod
  2. Správy od vody
  3. Predstavenie tímu Dr. Baits
  4. Predstavenie Dušana Rúčku - zakladateľa Dr. Baits

Predstavenie Dušana Rúčku - zakladateľa Dr. Baits

Na úvod by si nám mohol stručne predstaviť.

Na úvod Vás všetkých pozdravujem. Volám sa Dušan Rúčka, pochádzam z Liptovského Mikuláša a mám 35 rokov. Lovu kaprov sa venujem zhruba 15 rokov. Som zakladateľom a majiteľom firmy Dr. Baits s.r.o.

Kedy si začal s rybárčením a kto ťa ku nemu priviedol ?

S rybárčením som začal už na základnej škole. Moje prvé chytené ryby boli v sprievode môjho prastarého otca v podobe pstruha potočného, ktoré sme chytali na Čiernom Váhu. Toto bol môj štart, ktorý vo mne zapálil zanieteného rybára.

Nedá sa zabudnúť na prvý záber. Hodil som blinker proti prúdu, naraz kopanec, výskok prstuha, krátky boj a ten moment, keď som mal odrazu pstruha v podberáku. Nezabudnem ako ma prastarý otec upozornil, že prvá ryba sa vždy púšťa. A tak to bola zároveň moja prvá chytená, ale aj pustená ryba. Toto boli moje prvé začiatky a úspechy.

 

Aké boli tvoje začiatky? Mal si aj ty lieskový prútik, s husacím brkom a háčikom ?

Neskôr som dostal 2 dielny prút Lipno, navijak Silstar a 0,20-ka silon, krabičku mušiek, blinkrov a plavákov. Zo začiatku som chytal viac pstruhy ako kapre. Všetko sa to zmenilo, keď sa mi pri mojom ujovi Jankovi, ktorý je poľovníkom, dostal do ruky časopis Poľovníctvo – rybárstvo. Veľmi ma tam zaujali články o love kaprov, ako sa chytajú, aké náradie a nástrahy sa používajú na ich lov. Úplne som tomu prepadol. Začal som si kupovať časopis Slovenský rybár, kde pravidelne som získaval informácie od známych kaprárov – I. Fabiána a môjho terajšieho parťáka M. Juhása a J. Hronca. Totálne podľahnutie prišlo, keď som mal 15 – 16 rokov.

Chodil som na strednú školu na Slanickú osadu pri Námestove a tam som tiež veľa času trávil pri vode na Oravskej priehrade, pri ktorej som spoznal S. Rafaja, ktorého som poznal dovtedy len z jeho nezabudnuteľných filmov. Prezradil mi nejaké rady, podelil sa so skúsenosťami a už sa to začalo všetko pomaly rozbiehať.

Na aké nástrahy si v tej dobe lovil a aké si mal úspechy ?

Po dokončení prvého ročníka na strednej škole, som začal brigádovať, aby som si zarobil na svoju prvú rybársku výbavu. Pomedzi to som chodil na rybačku na Liptovskú Maru, kde sa mi podarilo chytiť prvé kapre s hmotnosťou cca 5 kg na boilies Top Secret jahoda. Samozrejme, že to nebolo len o boilies. Chytal som aj na puffy, kukuricu, na krmítko…. Proste som si prešiel klasikou lovu na položenú. V tom čase som chytal kapre do 7 kg. Čas plynul, získaval som čoraz viac nových skúseností a poznatkov z lovu. Chcel som zažívať stále častejšie súboje s rybami, preto som si kúpil prvý čln, nafukovací čln pre deti, na ktorom som s kamarátmi chodil zakrmovať naše lovné miesta.

V týchto mojich začiatkoch ešte trh nebol presýtený boilies programom, ako je to dnes. Bolo náročné nájsť kvalitné a lacné krmivo pre ryby. A preto som si s kamarátmi začali robiť prvé boilies.

Kedy si prvý krát lovil na boilies ? A pamätáš i na svoj prvý úlovok na boilies ?

Prvé boilies sme začali robiť z krmítkovej zmesi Master gara, kde stačilo pridať pár druhov múk a už sme mali v rukách prvé boilies.  Čas ubiehal ako voda a ja som kaprárine prepadával čoraz viac a viac. Prišlo to do takého štádia, že som už bol zamestnaný a k 1. júnu som dal výpoveď v práci. Veľké dobrodružstvo sa začalo s názvom 4 mesiace na rybách. Čo sa týka kŕmenia, v tomto období som začal sezónu so svojimi domácimi boilies a postupne dom dostával nejaký sponzoring od známych kaprárov, ktorí v tom čase pravidelne navštevovali Liptovskú Maru. Ako boli: L. Francek, L. Volák s parťákom M. Homolkom a Andy Kochan.

Tento rok bol pre mňa zrejme zlomový v mojom kaprárskom života, nakoľko som bol v tejto dobe obklopený samými zvučnými menami Českej a Slovenskej kaprárskej scény. V tomto čase pri mne strávil celý týždeň nestor českej kapráriny –  Dalibor Hašpica, s ktorým som zostal aj dnes v kontakte. Nedá mi nespomenúť nášho terajšieho konzultanta pre vývoj a testovanie nástrah Pedra Pavlína, ktorý ma taktiež veľa naučil.

 

Skúšal si viacero výrobcov boilies ? Či si bol verný jednému ?

Po ukončení 4 mesačnej rybačky, som sa znova zamestnal. Niekedy, myslím, že to bol november 2007 – 2008, som dostal e-mail na doporučenie M. Homolku od Lukáša Krásu. Email obsahoval návrh na našu spoluprácu. Slovo dalo slovo a stretli sme sa na super akcii so super ľuďmi v Pardubiciach. Od tohoto času sa začala moja rybačka vo farbách LK Baits. Táto spolupráca trvala cca 3 roky a potom som bol neutrálny, chytal som na „bársčo“. Avšak nezabudnem na roky pri LK Baits, za čo konkrétne chcem poďakovať Lukášovi Krásovi za sponzoring touto formou.

Ako som už v začiatkoch spomenul, bavilo ma šúľať domáce gule a tak som sa chcel k tomu znovu vrátiť. Doba kedy som začínal, bola chudobná na takýto materiál. Čo sa pár rokov nato, nedalo povedať. Používal som suroviny od CC MOORE, čiastočne MikBaits, nakoľko kámoš Kosťo bol v tom čase prvý, čo mal skúsenosti s firmou MikBaits.

Roky plynuli a ja som sa zlepšoval vo výrobe boilies. Úplne som sa do toho ponoril a keďže som vyučený kuchár, bol som v tomto obore ako ryba vo vode. Keby mi vtedy niekto povedal, že budem raz vyrábať boilies ako firma, vysmial by som sa mu. Realita je iná…..

Nakoľko viem, že si majiteľom Slovenskej čoraz viac a viac známej značky Dr.Baits, ktorá sa zaoberá výrobou návnad a nástrah na rybolov, tak sa chcem spýtať čo ťa viedlo k tomuto kroku. Alebo všeobecne k výrobe boilies.

Písal sa rok 2014. Cestou na Slovenskou, z práce z Rakúska, som sa zastavil u Kosťa na kus reči a reč prišla na to, že Hofi predáva svoju legendárnu mašinu na výrobu boilies. Keďže cena bola veľmi zaujímavá, tak som si ju bol zobrať. A týmto som začal rolovať boilies vo veľkom. Kamoši sa smiali, že vzniká firma Dr. Baits. Kamarátske doberačky patrili k tomu, netušiac, že sa skutočne schyľovalo ku kúpe firmy. Naskytla sa mi možnosť odkúpiť firmu No Limit Carp s.r.o. z Bratislavy. Tak som si povedal, že nemám čo stratiť. Firma sa premenovala na Dr. Baits a momentálne sme už oficiálna značka na Slovenskom trhu.

Na akých vodách lovíš najradšej ?

Moja srdcovka sú veľké vody, hlavne Liptovská Mara a teraz som si vybudoval aj citový vzťah so Zemplínskou šíravou. Proste som spokojný z miestom vtedy, keď nevidím bójku alebo ju musím hľadať ďalekohľadom. Veľmi ľúbim ďaleké vyvážanie. Zo zahraničných vôd je to raj na zemi menom ESCED. Z tejto vody mám aj osobák, šupináča 30,7 kg, dlhého 115 cm. Celkovo mám rád vody, kde mám kľud a súkromie a hlavne priestor na vode, kde sa môžem realizovať.

Aká je tvoja obľúbená montáž a  prezentácia nástrahy  ?

Obľúbená montáž je vždy tá, ktorá mi v danej situácii chytí rybu. Na L. Mare rád používam 50 cm fluocarbon s mäkkou šnúrkou a malým háčikom vzdialeným od boile cca 5 cm. Kdežto na Z. Šírave používam jednoduché náväzce z mäkkej šnúrky a háčik 4 až 6, väčšinou long shang.

Každá situácia si žiada iný spôsob lovu. Mám rád pretekársky štýl lovu. Dovolím si tvrdiť, že kapor žerie vždy, hlavne je dôležité ho nájsť a trafiť mu chuť. Keď nie sme úspešný, je to len našou chybou, že sme nevyzreli na miestne ryby. Rád používam pasty, pop-up na panáka, dipované boilies v kvalitných extraktoch. Za poslednú dobu som si obľúbil kombinácie esencií a esencionálnych olejov.   

Ktorý úlovok ti ostal doteraz najhlbšie vrytý v pamäti ?

Čo sa týka úlovkov, nemám rybu ktorú by som si vážil viac a ktorú menej. Každá ryba je odmena za vynaložené úsilie. Samozrejme , že ten príbeh, ktorý predchádzal pred jej ulovením je nenapodobiteľný.  No určite nezabudnem na môj osobný rekord z Liptovskej Mary, kedy sa mi za popoludnie podarilo uloviť 6 kusov rýb od 13 – 16 kg. To bolo niečo neskutočné. Vyvážal som 500 m na veslác, hladina ako olej a ryba išla ako bláznivá. Potom som nechal dochytať na moje prúty kamoša a ten sa nezastavil celú noc. Podotýkam, že nachytal ryby o hmotnosti 13 kg a viac. Čiže to je zatiaľ asi jeden z top zážitkov.

 

Ako ty vnímaš kaprárinu ?

Kaprárinu vnímam v prvom rade ako čistý relax. Je to svojím spôsobom sloboda, odtrhnutie od systému na nejaký čas. To všetko okolo toho je už súčasťou môjho života. Takže ja kaprárinu nevnímam ako koníček, ale v mojom podaní je to životný štýl.

 

Čo by si najradšej zmenil v našich rybárskych zákonoch, čo zaviedol a čo zrušil ?

Čo sa týka našich rybárskych zákonov, nepoviem nikomu novinku, že doteraz to nemalo ani hlavu ani pätu. Takže sa nechám prekvapiť, ako doopadne návrh nového zákona.

Ja osobne by som zaviedol extra povolenky pre kaprárov uznávajúcich chyť a pusť.

Čo by si na záver odkázal našim fanúšikom ?

Fanúšikom kapráriny prajem predovšetkým veľa zdravia a veľa neopakovateľných zážitkov a kapitálnych úlovkov.

A na záver choďte si za svojim snom a úspech sa dostaví…..

 

Ja poviem len toľko, že sa do budúcna môžete tešiť na kompletnú detailnú prezentáciu Tvojich produktov, čiže značky Dr.Baits, ktoré ponúkaš. Kde si postupne prejdeme celým sortimentom a fanúšikom prezradíme rôzne tipy či osvedčené kombinácie atď. Myslím si, že sa máte na čo tešiť!

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Zasielanie noviniek na e-mail
Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách a zvýhodnených akciách? Prihláste sa k odberu noviniek
Copyright Dr. Baits 2023
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk